
Aromaterapia to kuracja dla zmysłów i ciała. Wykorzystując odpowiednie olejki naturalne można poprawić sobie humor, stworzyć w domu niepowtarzalny nastrój, a nawet złagodzić niektóre dolegliwości fizyczne. Chociaż na rynku można znaleźć obecnie wiele różnych propozycji, to warto pamiętać, że najlepszym wyborem w aromaterapii są olejki pochodzenia naturalnego, mają one dużo szersze zastosowanie. Mogą być używane przy aromaterapii w celu stymulacji emocji czy terapeutycznego wzmocnienia organizmu, np. jako wsparcie oddechu czy pomoc w ustąpieniu dolegliwości bólowych. To one dadzą nam pewność pozytywnego efektu i zadbają o nasze zdrowie. Niekiedy stosuje się również mieszanki różnych olejków, co poza ciekawym zapachem maksymalizuje efekty przeprowadzanej aromaterapii. Co jednak ważne - olejki syntetyczne dostarczają jedynie przyjemny zapach.
Naturalne olejki a aromaterapia - jakie wybrać?
Wiele zależy od tego, jakie nuty zapachowe podobają się nam najbardziej. Zdarza się bowiem, że niektóre połączenia nut zapachowych nie będą się nam podobały, a aromaterapia ma przede wszystkim sprawić przyjemność. Zależnie jednak od tego, czego oczekujemy od aromaterapii należy zdecydować się na inny olejek. Do najpopularniejszych należą:
- olejki sosnowe, eukaliptusowe i z mięty pieprzowej często stosowane są przy problemach z oddychaniem,
- olejek z mięty pieprzowe dodatkowo działa kojąco przy bólach głowy,
- olejek pomarańczowy wykazuje, z kolei, silne działanie antystresowe, a dzięki słodkiemu, przyjemnemu zapachowi świetnie poprawia nastrój i koi nerwy,
- olejek lawendowy - najpopularniejszy - świetnie sprawdzi się podczas wieczornej relaksacji i wspomoże sen,
- olejek cynamonowy latem odstrasza komary, a zimą doskonale wspiera odporność,
- olejek z bergamotki stosuje się często, jako środek rozkurczowy oraz wsparcie w koncentracji.