Tworzenie kosmetyków naturalnych ściśle wiąże się z pewną filozofią życia w zgodzie z naturą i środowiskiem. Co za tym idzie, wiele z takich preparatów zawiera w większości produkty roślinne, takie jak ekstrakty czy możliwie najmniej przetworzone składniki mineralne, jak np. glinka wykorzystywana do maseczek i kremów. Co ważniejsze, kosmetyki naturalne nie zawierają negatywnych w działaniu dla skóry silikonów, przeciwutleniaczy, parafiny, kwasów syntetycznych czy sztucznych substancji zapachowych i barwników.
Najlepsze kosmetyki naturalne, poza tym, że opierają się na składzie wprost z natury, dodatkowo czerpią jedynie z ekologicznych upraw, a przy ich tworzeniu nie wykorzystywano zwierząt do testowania ich skuteczności. Dzięki temu można mieć pewność, że produkt, z którego korzystamy jest spójny z ideą harmonii z Ziemią.
Największe zalety kosmetyków naturalnych
Podstawowymi działaniami, jakie wykazują ekokosmetyki są: efekt kojenia skóry, łagodzenie stanów zapalnych oraz pomoc w utrzymaniu naturalnej warstwy lipidowej. Dodatkowo, są one szczególnie polecane osobom, zmagającym się z problemami natury dermatologicznej, jako delikatny suplement w kuracji. Doskonale sprawdzają się dla chorujących na AZS, łuszczycę, łupież czy trądzik.
Tym, co wyróżnia tzw. kosmetyki naturalne jest przede wszystkich ich łagodne i nieinwazyjne działanie, nie narażające skóry na dodatkowe ewentualne uszkodzenia. Przez to, że produkty te działają z umiarkowaną siłą niekiedy na efekty ich działania trzeba poczekać nieco dłużej. To skutkuje jednak tym, że są one dużo trwalsze i widoczne przez dłuższy czas.
Dzięki szerokiemu zastosowaniu wyciągów z ziół przy komponowaniu składów ekokosmetyków można zaobserwować również ich działanie lecznicze. Popularny rumianek, poza właściwościami łagodzącymi, wykazuje również działanie przeciwzapalne. Pokrzywa, choć znana z pozytywnego wpływu na wygląd włosów skóry i paznokci, zmniejsza dodatkowo odczyny alergiczne. Z kolei krwawnik, dzięki silnym właściwościom regeneracyjnym wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry naczynkowej czy takiej z trądzikiem różowatym, jak również przy poparzeniach.